Kafa pomaže u sprečavanju ciroze jetre

Svakodnevno konzumiranje kafe smanjuje rizik od nastanka ciroze jetre, a ispijanje dve dodatne šoljice može gotovo prepoloviti incidence umiranja zbog ovog oboljenja, navode naučnici u istraživanju koje je nedavno objavljeno u časopisu Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

Istraživači sa Univerziteta u Sauthemptonu (Velika Britanija) su izneli i analizirali podatke devet dugotrajnih studija koje su obuhvatile gotovo pola miliona muškaraca i žena u šest država. Na osnovu rezultata ovih istraživanja, naučnici su izneli tvrdnju da povećana konzumacija ovog napitka značajno umanjuje rizik od nastanka ciroze jetrenog parenhima. Istraživanja su pokazala očiglednu doznu povezanost konzumiranja kafe tokom dana i preventivni uticaj ovog omiljenog crnog napitka.

Naime, prema dobijenim rezultatima sprovedenog istraživanja, dve dodatne šoljice crne kafe su dovele do sniženja rizika za nastanak ciroze jetre od čak 44%, kao i do umanjenja stope smrtnosti usled ovog oboljenja za gotovo 50%. Otkriće naučnika je utoliko značajnije, ukoliko se uzme u obzir činjenica da ciroza jetre može biti fatalna jer višestruko povećava mogućnost razvoja insuficijencije ovog važnog organa i, konačno, raka.

Proces ožiljavanja jetre je najčešće posledica infekcije virusom hepatitisa C, kao i dugotrajnim dejstvom toksina i alkoholizmom. Ciroza jetre je danas značajan javnozdravstveni problem i značajan činilac ukupnog morbiditeta i moretaliteta širom sveta. Još veći problem je činjenica da mnogi slučajevi ciroze nisu i neće biti dijagnostikovani dok bolest ne bude napredovala i postal klinički očigledna, a tada je, nažalost, obično već kasno za druge metode lečenja, osim za transplantaciju jetre. Samo u Sjedinjenim državama oko 633. 000 odraslih osoba ima cirozu jetre, a od ukupnog broja, čak oko 69% njih i ne zna da boluje o dove teške bolesti.

Kafa sadrži aktivne supstance u vidu oksidativnih i antiinflamatornih agenasa, kao što su hlorogena kiselina, kahveol i kafestol, uz već dobro poznati kofein, čija je hepatoprotektivna aktivnost dokazana tokom kliničke studije. Uz direktan bihemijski efekat, ovakva aktivnost ovih supstanci može biti i rezultat njihovog indirektnog uticaja na tkivo jetre, navode istraživači i dodaju da jedinjenja koja sadrži zrno kafe mogu zaustaviti razvoj hepatitisa B i C i redukovati incidencu oboljevanja od dijabetesa. Kada je ciroza jetre u pitanju, hepatoprotektivna aktivnost navedenih supstanci je mnogo izraženija od bilo kog leka koji se koristi u cilju prevencije, dodali su naučnici u svom izlaganju.

Studija je trenutno u fazi ispitivanja mogućnosti kliničke primene, a lekari očekuju da će uskoro biti u mogućnosti da preporuče potreban unos kafe bolesnicima koji su u opasnosti da obole od ciroze.

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com